Návod na použitie ženy na prechode

prechod menopauza klimaktérium

Nachádza sa žena vášho života v prechode? Potom určite oceníte jednoduchý manuál k tomu, ako premenu dámy okolo päťdesiatky zvládať. Koniec koncov nie ste v tom sami a stopka v komunikácii nie je riešenie.

Nájsť spoločnú reč so ženou v období prechodu je neľahká úloha — pre partnera, deti a niekedy aj kolegami v práci. Ako teda jednať s dámou, ktorá si práve prechádza touto fázou života? Predovšetkým citlivo. Obdobie menopauzy asi žiadna žena nevíta s otvorenou náručou. Pravdou ale zostáva, že skrátka jedného dňa príde.

Ženský údel

Byť ženou je krásne. Ale nie vždy a za všetkých okolností. Už s prvou menštruáciou osoby ženského pohlavia nasadajú na hormonálnu horskú dráhu. Niektoré viac, iné menej, ale skrátka všetky. A život plynie tak rýchlo, že než sa porovnajú s cyklom a všetkými perličkami, ktorý ho sprevádza (nálady, silné krvácanie, bolesti brucha i hlavy, precitlivenosť atď.), už rodia deti a dojčia. A pretože „čas letí ako bláznivý“, sotva deti vyrastú, už aby sa vyrovnávali s ďalšou novou situáciou — a tou je menopauza.

Stratu ženských hormónov, s estrogénmi na čele, sprevádza veľa nepríjemných prejavov. A rovnako ako sú nepríjemné tieto prejavy, viedia byť nepríjemné aj ich nositeľky. Skrátka v období klimaktéria to majú ženy ťažké samy so sebou. Ako teda na vec?

Komunikácia, komunikácia, komunikácia

Komunikácia je základ dobrých vzťahov, a to nielen tých rodinných. Bez nej to jednoducho nepôjde. Takže skúste pravidelne „čistiť vzduch“, neduste v sebe emócie ani názory. Myslite prosím ale stále na to, že hlavne pre príslušnú je ťažké sa s novým stavom vyrovnať (samozrejme ju napádajú myšlienky, že je stará, nepotrebná, nepríťažlivá, k ničomu), jej sebavedomie tak môže kolísať. A ako je známe, svoje frustrácie si väčšinou vybíjame na tých najbližších. Skúste o tom so ženou hovoriť. Preberte s ňou, prečo je v poslednej dobe tak náladová a dajte jej tak priestor, o svojich problémoch hovoriť.

Tiež vysvetlite ďalším členom rodiny, prečo na nich kričí bez väčšieho dôvodu.

Je isté, že úplne pochopiť muž ženu nemôže (to už tak nejako od prírody, prechod neprechod že), ale aspoň pokiaľ všetci vedia, čo sa deje, nebudú si potom niektoré situácie brať osobne.

Trpezlivosť

Kým otravný predmenštruačný syndróm (PMS), ktorý väčšina žien dobre pozná, zmizne za pár dní, prechod môže trvať aj niekoľko rokov. Je teda dobré, obrniť sa trpezlivosťou a pokúsiť sa mamičke, manželke, priateľke pomôcť. Aspoň tým, že budete rešpektovať, že v tomto životnom období konajú hormóny za ňu. Existujú osvieteni partneri, ktorí sa naučia zvládať ženin cyklus a vďaka tomu zabránia mnohým nepríjemným stretom. Ak sa za takéhoto považujete, gratulujeme, pretože aj obdobím prechodu pravdepodobne prejdete ľahšie. Nie sú to ale len partneri, ktorých sa „nová situácia“ dotýka.

Ak ste dcéri, ktoré vo všeobecnosti nemajú s mamičkami moc trpezlivosti, berte toto obdobie ako určitú prípravu na vlastný prechod. Ten je síce ďaleko, ale je tam a jedného dňa príde. A všeobecne platí, že načasovanie aj priebeh klimaktéria je u matky a dcéry veľmi podobné. Tiež budete protivná, budú sa vám meniť nálady z minúty na minútu, a z fyzických prejavov vás až pot zalieva. Vaša mamička je teraz asi precitlivená, tak s ňou podľa toho konajte.

Ako by ste chcela, aby vaša dcéra konala za pár desiatok rokov s vami?

Vzhľadom na to, že ženy dnes majú deti aj v neskoršom veku, môže ich prechod prekvapiť v okamihu, keď sú potomkovia v puberte a bojujú svoju vlastnú hormonálnu bitku. A keď sa vojna hormónov stretne, môže to byť veľmi výbušná zmes. Pridajme k tomu ešte mužskú krízu stredného veku, permanentné dusno je na svete. Preto odporúčame trpezlivosť, a to u všetkých zúčastnených. Aj keď chcieť po teenagerovi je možno želanie z ríše rozprávok. Ale za skúšku to stojí. Proste, buďte k sebe otvorení a z nejakej tej scénky nerobte vedu.

Pomoc

Ako už sme spomínali, základom všetkého je dostatočná komunikácia. Hovorte so svojou ženou v prechode o jej trápení, prejavte súcit a veľkorysosť pri nečakaných stretoch. Podporte ju v novom období a skúste sa zapojiť do nových spoločných aktivít – ideálne nejakej tej pohybovej. Chváľte a lichoťte, čo sa do ženy vojde, pretože si teraz nie je istá sama sebou, svojou ženskosťou, svojou príťažlivosťou. Pochopte, že sa mení jej telo i duša, a s tým aj prístup k intímnym otázkam života. Netlačte na ňu, a čo rozhodne, ale rozhodne neodporúčame (teda vo valnej väčšine prípadov) sú vtipy na túto tému. Mohli by ste tvrdo naraziť a ženu skutočne zraniť. Robte si z toho srandu, ale tak nejako milo, aby ste toto obdobie dokázali lepšie zvládať.

Ak sa vám zdá, že situácia je skutočne vážna, neváhajte a žene, mamičke, kamarátke nejakú podpornú hormonálnu alebo prírodnú liečbu odporučte alebo priamo kúpte. Samozrejme citlivo. Možno o nej uvažuje, možno o nej ani nevie, ale určite jej môže veľmi pomôcť s mnohými sprievodnými javmi prechodu.

Vydržte

Nie je ľahké byť dámou v prechode, ale nie je ani ľahké byť po jej boku. Nie ste v tom sami, je to jedna zo spravodlivých veličín života a čaká tak nejako všetkych. A vďaka bohu za to, pred nedávnom sme sa menopauzy sotva dožili.

Podporte sa teda navzájom. Ono ani to plešatenie a časté močenie a bručanie a ďalšie prejavy toho pánskeho „prechodu“ nie je ľahké zvládať. Alebo detskú pubertu. alebo osamostatňovania a vylietávanie z hniezda. Preto je dobré si uvedomiť, že ste v tom spoločne a môžete to pojať rôzne. Môžete si vylievať svoje frustrácie na sebe navzájom, alebo si pomáhať, rešpektovať sa a treba sa aj niektorým situáciám spoločne zasmiať. A až prechod prejde, čaká na vás krásne obdobie bez PMS a ďalších hormonálnych výkyvov.

Skrátka nový život. A aký si ho urobíte, taký ho budete mať.

Navrhujeme
Menopauza, menorelax, prechod, klimaktérium
Vzťahy
Sex v prechode