Sex v prechode

Menopauza, menorelax, prechod, klimaktérium

Sex v prechode a po ňom je téma, o ktorej sa veľa nerozpráva, ale trápi nie jednu ženu.“Prestávam byť ženou, nie som už plodná, nie som žiadúca, som stará a tučná a tak nejak vysychám“. To sú bežné pocity žien v menopauze. Ich telo sa mení a mení sa aj ich libido. Pre partnera je toto obdobie tiež náročné, často nevie, ako sa má ku žene chovať. Jej reakcia sa mení, a to samozrejme aj v posteli.

Počas prechodu dochádza k zníženiu hladiny estrogénu, teda hormónu, ktorý robí ženu ženou. Spôsobuje to mnoho zmien, a jedna z nich, a to pomerne zásadná je vysýchanie slizníc a tým spojený znížený záujem o sex. Prechodom ale určite nič nekončí, sú páry, ktoré žijú intímnym životom až do posledných dní, len sa prispôsobia novým pravidlám. Veľa sa o tom nerozpráva, ale verte je to tak. Pri skúmaní sexuálneho života u starších ľudí, vedených profesorom Petrom Wellsom a docentom Jaroslavom Zverinom zo Sexuologického ústavu Karlovej univerzity, sa zistilo dokonca veľmi vysoké percento aktívnych respondentov /69%/, že sex v neskoršom veku je nežnejší.

To, ako bude váš sexuálny život vypadať počas klimaktéria, a predovšetkým po ňom, záleží veľa na vás, ale snáď ešte viac na vašom partnerovi. Nenechávajte si preto svoje obavy pre seba, rozprávajte sa s ním o tom, čo sa s vami deje, čo by ste potrebovala, aby ste sa cítila lepšie. Suchosť sliznice vagíny sa dá ľahko napraviť. Riešenie nájdete v každej drogérii a s pomocou lubrikantov sa môžete cítiť ako dvadsaťročná. V českom filme „Baba z ľadu“ , ktorý je o vzťahu staršieho páru, to hlavná hrdinka vyrieši jednoducho olivovým olejom, ktorý v rýchlosti nájde v špajzi. Takže pomoc máte skutočne poruke. Nemáte sa za čo hanbiť, omnoho mladšie ženy potrebujú túto malú výpomoc.

Horšie je to ale so psychikou, ktorá, ako všetci dobre vieme, hrá v intímnom živote ženy dôležitú úlohu. Partner by mal byť v tom období čo najcitlivejší, a predovšetkým nežný. Nie je? Tak mu to povedzte. Povedzte mu ako má ísť na vás, pretože vy to najlepšie viete. Čakať na muža, že na to príde sám, je v tomto veku už predsa trochu naivné, nemyslíte? Takže komunikujte, vysvetľujte ako by vám to vyhovovalo a nalaďte sa spoločne.

Ale okrem ľahko riešiteľnej vysýchajúcej sliznice, je tu ešte jeden problém, s ktorým sa ženy v prechode často stretajú, je to problém, ktorý si neuvedomujú, končí im menštruácia. Jedná sa o rôzne problémy s močovými cestami. Nech je to len nechcený únik moču, (bohužiaľ veľmi častý sprievodný jav menopauzy), alebo dokonca bolesti. Tie môžu byť pri styku intenzívnejšie a môžu tak zblíženiu brániť a nečakane ovplyvniť sexuálny život. Nie je treba sa hanbiť a určite neváhajte a všetko prekonzultujte so svojim lekárom. Aj tu je možná pomoc a liečba. Aby ste sa cítili lepšie, určite doporučujeme posilňovanie panvového dna. To pomôže nielen s únikom moču, ale aj pre zachovanie dámskych orgánov v kondícii. A to prispieva aj k lepšiemu sexu a sebavedomiu.

Takže nielen telesné zmeny, ale nekomunikovanie a uzavretie sa do seba je to, čo vášmu vzťahu môže uškodiť. Menopauza tu proste je, ale je to celkom prirodzená vec, ktorá sa dá zvládnuť aj s pomocou doplnkov stravy alebo pomocou hormonálnej liečby.

Predstavte si, že vy sama svoje telo nepoznávate, učíte sa s ním žiť, hnevá vás a udržať ho v kondícii stojí vás viac a viac námahy. Vďaka upadajúcemu estrogénu mnoho žien priberá na váhe a cítia sa menej príťažlivé. A vzhľadom k tomu, že fyzická aktivita je v tomto období zvlášť doporučovaná, prečo nespojiť príjemné s užitočným a nezamerať sa práve na sex? Veď je to najzábavnejší spôsob pohybu. A o ďalších pozitívnych vplyvoch na zdravie a náladu nie je treba dlho rozprávať, to určite moc dobre poznáte. Tak prečo to neskúsiť?

Váš sexuálny život nekončí, nebojte sa. Len bude trochu iný. A môže byť aj ďaleko lepší. Pretože konečne odpadne stres s nechceným otehotnením. Žiadne tabletky, žiadne kondómy, žiadne predčasné ukončenie spojenia. Môžete si užívať až do aleluja a u mnohých párov dochádza k výraznému oživeniu vzťahu. Deti sú už odrastené, času je dosť a priestor by bol taktiež. No a že si musíte raz za čas ísť do drogérie pre pomocníka? No a čo.

Ale existuje určité percento žien, ktoré o sex stratia úplne záujem. Niektoré dokonca o dosť včaššie, než sa dostaví prechod. Tento stav zásadne narušuje partnerské súžitie, ale nebýva bez príčin, ktoré sú obvyklé v partnerskom vzťahu. Pokiaľ vás sex nezaujíma, ale váš partner preto nemá porozumenie, doporučujeme návštevu párového poradcu, ktorý vám pomôže pôvod odcudzenia dešífrovať a často i napraviť. A čo vy viete? Zamilovať sa môžete v každom veku a so zamilovanosťou prichádza i nová vlna túžby, ktorú ste ani nečakala. Rovnako ako hlavná hrdinka spomínaného filmu. Takže majte radšej nejaký ten olivový olej v kredenci.

Navrhujeme
prechod menopauza klimaktérium
Vzťahy
Návod na použitie ženy na prechode